História ohňostrojov

História ohňostrojov – viete ako vznikli?

O prvopočiatkoch ohňostrojov kolujú tri legendy.

Prvá hovorí o tom, že vznikli náhodou pri varení, kedy v poľnej kuchyni zmiešali drevené uhlie, liadok a síru (v tej dobe bežne sa vyskytujúce v kuchyniach). Túto zmes potom natlačili do bambusové trubičky, zapálili a ona explodovala.


Druhá legenda sa viaže na vynájdenie strelného prachu čínskymi alchymistu, ktorí ho zmiešali pri honbe za elixírom nesmrteľnosti.


Tretia (a najpravdepodobnejšia) však opisuje život čínskeho mnícha Li Tiana, ktorý žil v dobách dynastie Song blízko mesta Liu Yang v provincii Hunan. Práve tohto mnícha považujú v Číne za otca ohňostrojov a každý rok 18. apríla sa robia oslavy na jeho počesť.


Na začiatku sa ohňostroje používali počas rituálov na zaháňanie zlých duchov, ktorí sa boja hluku vznikajúceho pri vybuchovanie strelného prachu. V krajinách Ďalekého východu má pyrotechnika stále podobný význam, keď sa duchovia pomocou ohňostrojov odháňajú napr. aj pri narodení dieťaťa.
Boli to neskôr Taliani, ktorí v časoch renesancie objavili čaro a krásu ohňostrojov a našli pre nich využitie vo forme zábavy a estetiky. Na začiatku 19. storočia začali do prachu pridávať malé množstvo kovov a iných prísad, ktoré sa používajú aj dnes.
Postupne sa zakladali aj pyrotechnické školy, kde sa vyučovalo vznešené umenie vytváranie a odpaľovanie ohňostrojov. V stredovekom Anglicku bolo za vážené povolanie považované byť "majstrom ohňa". Známi tiež boli ich asistenti, tzv. "Zelení muži", ktorí nosili klobúky z lístia na ochranu pred iskrami.

Ohňostroj na počesť svadby kráľa Henricha VII.
Z histórie je legendárny napríklad ohňostroj, ktorý bol usporiadaný na počesť svadby kráľa Henricha VII. v Anglicku v roku 1486. Kráľ Jakub II. dokonca za skvelé predstavenie odmenil svojho kráľovského majstra ohňa titulom rytier. Ohňostroje sa tiež pravidelne organizovali vo Francúzsku vo Versailles a ruský cár Peter Veľký zorganizoval päťhodinovom svetelné predstavenie na počesť narodenia svojho syna.

 

Prostredníctvom pyromuzikálnej show chceme posunúť emócie ďalej k ľuďom.,,Ohňostroj je šampanské, ktoré sa pije z naklonenej čaše vesmíru detskými očami."