Čas: 18:30
Dátum: 24. 08. 2018

Peha a Karmen Pál-Baláž

Skupina Peha je zo slovenských Prešova a českým fanúšikom utkvela v pamäti asi najviac hitom Spomaľ, ktorý dodnes mnohé rádia hrajú. Pred desiatimi rokmi formáciu opustila Katarína Knechtová a kapela stála pred výzvou nájsť si k sebe novú speváčku. To sa podarilo, na jej ponuku kývla účastníčky tohtoročnej SuperStar Karmen Pál-Baláž. Skupina aktuálne funguje pod názvom Peha a Karmen Pál-Baláž a okrem speváčky ju tvoria Marek Belanský, Martin Migaš a Karol Sivák.

Ako ste sa spojili?

Migaš: Karmen mi pred štyrmi rokmi skrz Roba Šimka, ktorý u mňa točil dosku, poslala demo, ktoré som podľa neho sucho odignorovali, pretože mi nesedelo slovenské frázovanie. O to väčšie prekvapenie ma čakalo, keď som ju prvýkrát videl a počul spievať slovenskú vec. Už predtým, v úvode tohtoročnej SuperStar, ma viac ľudí upozornilo na jej spevácky prejav, a aj keď nie som fanda tejto zábavy, od tohto momentu som si naladil domácu televíznu stanicu a každý diel poctivo, aj s reklamnými blokmi, sledoval.

Sivák: Keď ešte prebiehali castingy, pár ľudí ma už stihlo upozorniť, že je v súťaži dievča, ktoré by sa štýlom spevu hodilo k nám. Potom sa ozval Peter Tureček, manažér, že videl jednu speváčku v televízii, ktorá by sa k nám hodila. Išlo o tú istú osobu. Takže sme tomu začali venovať viac pozornosti, a ešte keď vôbec nebolo isté, či Karmen postúpi do širšieho výberu, sme sa stretli sa v Rožňave. Vtedy sme vlastne začali spoluprácu, bolo to už koncom zimy.

Karmen, aké to vôbec bolo, keď si dostala ponuku od kapely, ktorá má na svojom triku pomerne úspešnú kariéru?

Pál-Baláž: Tá ponuka ma veľmi potešila. Mala som radosť z toho, že som sa len raz objavila v televízii a už môj spev niekoho oslovil natoľko, aby mi navrhol spoluprácu.

Budeš aj na niečo hrať?

Pál-Baláž: Pri speve hrajem obvykle aj na klavír, takže ani teraz to nebude inak. Pri koncertoch budem hrať pár pesničiek aj pri klavíri.

Prečo práve Karmen?

Sivák: Na Karmen bolo hneď vidieť, že je to naozajstná hudobníčka. Jej hlas má veľmi osobitú farbu a hneď od prvej skúšky medzi nás perfektne zapadla. Vie, čo chce robiť v živote, a tomu podriadila všetko. Žiadne ambície mimo sféry hudby nemá. Zároveň jej skromnosť a celkový prístup k hudbe ako takej boli to, čo nás presvedčilo, že to bude mať zmysel. Pre nás je stále tak trošku zázrak, že v jej veku ešte existuje človek, ktorý počúva Pink Floyd, Led Zeppelin, Beatles, má prehľad o histórii modernej hudby a zároveň vníma aj moderné pop podobne ako my. Karmen si uvedomuje, kde sú základy modernej hudby a že to je to, z čoho vlastne vychádzajú všetky súčasné moderné svetové kapely.

Migaš: Tiež má výraz, má záujem tvoriť aj spolupracovať a je vtipná.

Karmen, si vlastne jediná žena v skupine. Vnímaš, že môžeš mať možno niekedy ťažšiu úlohu?

Pál-Baláž: Nevnímam to vôbec ako ťažkú úlohu. Už po pár stretnutiach s kapelou to vidím tak, že si budeme rozumieť a dobre spolu vychádzať, aj keď som tam jediná žena.

Kam sa chcete ako staronová skupina uberať?

Sivák: To uvidíme. Karmen je novým a veľmi dôležitým členom. Hľadáme si cestu a nikto ešte nevie, ktorým smerom sa to celé uberie. Nechávame tomu voľný priebeh a určite chceme minulosť nechať za sebou, akokoľvek sme boli vtedy úspešní. Predsa sa hovorí, že nič nie je staršie než včerajšia sláva.

Migaš: Chceme jednoznačne tvoriť nové veci, pod ktoré sa podpíše aj Karmen. To je pravý dôvod, prečo do toho ideme.

Čo ty, Karmen, budeš chcieť v budúcnosti prispieť k tvorbe hudby alebo textu?

Pál-Baláž: Určite áno. Verím, že sa veľa naučím a pôjde nám to spolu.

Prešla si súťažou SuperStar. Aké to bolo?

Pál-Baláž: Toho, že som sa prihlásila do súťaže, neľutujem. Bol to jeden z najlepších krokov v mojom živote. Dalo mi to veľa skúseností, zviditeľnila som sa a spoznala veľa nových ľudí, ktorí sa v hudobnej sfére pohybujú. Takže to, že som tam bola, vnímam pozitívne.

Zdroj: TEXT: ZUZANA ŽÁKOVÁ FOTO: MONIKA KUDELOVÁ, FOTOSTORYAS.COM

http://www.rockandpop.cz/rockpop-08-18-peha-a-karmen-pal-balaz-budoucnost-je-v-novych-pisnich/